
Szanowny Panie,
Od maja 2013 prowadzę spółkę LTD. ( limited ) bez oddziału w Polsce. Świadczę usługi niematerialne związane z marketingiem internetowym, doradztwem i consultingiem, a także sporządzaniem opracowań naukowych i udzielaniem porad imigracyjnych dla Polaków, zamieszkujących na terenie Wielkiej Brytanii , Irlandii, a także rozsianych po całym świecie. Są to usługi internetowe , nie ma produktu , nie ma biura, nie ma oddziału i fizycznej obecności.
Płatności dokonywane są tylko i wyłącznie przelewem w walucie PLN lub GBP. Jednak pewna część (25%) transakcji to klienci z Polski. Moim zdaniem nie ma przesłanek do rejestracji oddziału w formie polskiej sp. z o.o. , ponieważ nie znajduje się tutaj żaden zakład, a osobiście jako dyrektor pracuję gdzie popadnie 🙂
Posiadam strony w językach obcych, np. dane osobowe usunięte oraz możliwośc płatności PayPalem. Jednak rachunki bankowe mam również w Polsce, a nie w Wielkiej Brytanii.
Czy polski fiskus może się do tego przyczepić skoro założyłem LTD w celu ekspansji na rynki zagraniczne, a pewien ułamek przychodu jest z Polski?
Kolejna moja wątpliwość to otrzymywanie faktur od podwykonawców z Polski. Moja spółka LTD. jest zwolniona z podatku VAT ( podmiotowo ) i nie posiada numeru VAT UE – co dla polskich księgowych jest w ogóle nie do przyjęcia – a tak jest, w Anglii nie ma czegoś takiego jak NIP .
Jeżeli zamawiam na spółkę usługę , a usługa ta objęta jest 23% podatkiem VAT – odmawiają napisania na fakturze VAT ZWOLNIONY z uwagi na WNT czy też WDT.
Proszę o poradę.
Odpowiedź doradcy podatkowego :
Jesteśmy członkami Unii i fiskus nie może zabronić zakładania firmy poza granicami kraju. Nie zwalnia to jednak z licznych obowiązków podatkowych.
Osoba prawna, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd), i osoba fizyczna to dwa zupełnie odrębne byty, nawet wówczas gdy ta ostatnia jest udziałowcem i członkiem zarządu spółki.
Z punktu widzenia podatku dochodowego rozróżnić należy zatem podatnika, jakim jest osoba prawna – spółka LTD posiadająca siedzibę w Wielkiej Brytanii, oraz podatnika jakim jest Pan sam jako osoba fizyczna.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 uupo*, zyski przedsiębiorstwa (podatnika), jakim jest spółka posiadająca siedzibę w Wielkiej Brytanii i nieposiadająca zakładu w Polsce, opodatkowane są wyłącznie w Wielkiej Brytanii (nie podlegają polskiemu CIT – podatkowi od osób prawnych, określonemu updop**).
Inaczej jest w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych – PIT, określonego przepisami updof***. W przypadku osób fizycznych sposób opodatkowania uzależniony jest od źródła przychodów oraz rezydencji podatkowej, zaś opodatkowanie określa się z uwzględnieniem uupo.
W Pana przypadku, mogą to być dochody z kilku źródeł:
1.) przychody ze stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 updof), jeśli między Panem a spółką zawarta została umowa o pracę,
2.) przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 – 9 updof), jeśli świadczy Pan usługi na rzecz spółki na podstawie umowy cywilnoprawnej, w tym kontraktu menadżerskiego,
3.) przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 7 updof), jeśli pełni Pan funkcję członka zarządu na podstawie powołania, bez zawierania ze spółką umowy cywilnoprawnej,
4.) przychody z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 updof), jakimi są dywidendy wypłacane przez spółkę.
Jeśli jest Pan polskim rezydentem podatkowym, to dochody wym. wyżej w pkt 1 – 3 opodatkowane w Wielkiej Brytanii, zwolnione są z opodatkowania w Polsce; dochody te uwzględniane są jednak przy ustalaniu stopy procentowej podatku od dochodów uzyskanych przez Pana w Polsce z innych, niż ww. źródeł (art. 22 ust. 2 lit. a i lt. c uupo oraz art. 27 ust. 8 updof).
Jeśli chodzi o dywidendy, to opodatkowane są zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Podatek zapłacony od dywidend w Wlk. Brytanii nie może jednak przekroczyć 10%, zaś od podatku obliczonego w Polsce odlicza się podatek faktycznie zapłacony w Wielkiej Brytanii (art. 10 ust. 1 i ust. 2 lit. b oraz art. 22 ust. 2 lit. b uupo, a także art. 30a ust.1 pkt 4 i ust. 2 updof). Odliczeniu nie podlega zatem podatek obliczony, ale nie zapłacony w Wielkiej Brytanii, np. w związku z zastosowaniem ulgi tax credit.
Jeżeli chodzi zaś o VAT, to w Wielkiej Brytanii jest jednak odpowiednik polskiego NIP – Tax ID, z przedrostkiem GB.
Polscy kontrahenci wystawiają faktury nie Panu, lecz spółce brytyjskiej. W przypadku usług świadczonych przez polskich podatników na rzecz przedsiębiorcy (spółki) z Unii, mamy do czynienia z tzw. eksportem usług (nie WDT, ani WNT). Miejscem świadczenia usługi jest w tym wypadku kraj nabywcy usługi, tutaj: Wielka Brytania (art. 28b ustawy o VAT****).
Usługa ta nie korzysta na terenie Polski ze zwolnienia od VAT, lecz w ogóle nie podlega podatkowi (tzw. stawka „np.”).
W związku z tym na fakturach takich nie ujmuje się stawki, ani kwoty podatku, zaś faktura musi zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”(reverse charge).
Należy jednak zbadać, czy korzystająca ze zwolnienia podmiotowego spółka brytyjska nie staje się podatnikiem VAT z tytułu importu usług od podatników polskich, co skutkuje obowiązkiem rozliczenia VAT należnego z tego tytułu z brytyjskim fiskusem (identyczna sytuacja występuje w Polsce, a VAT brytyjski jest zapewne za sprawą dyrektyw unijnych „symetryczny” względem polskiego).
Z uwagi na omówioną wyżej symetrię regulacji dotyczących VAT we wszystkich krajach Unii, prawdopodobne jest również, iż Pańska spółka brytyjska powinna się zarejestrować do brytyjskiego VAT, w związku z importem usług z Polski oraz w związku z eksportem usług poza Wlk. Brytanię (polska ustawa o VAT przewiduje taki obowiązek w art. 97 ust. 1, w związku z ust. 3, również w odniesieniu do podatników zwolnionych podmiotowo).
Podstawa prawna:
* – konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz.U.2006.250.1840) – uupo,
** – ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2011 r. Nr 74 poz. 397, z późn. zm.) – updop,
*** – ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) – updof,
**** – ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. 2011 r. Nr 177 poz. 1054, z późn. zm.) – ustawa o VAT